Křeček Newtonův – Mesocricetus newtoni (Nehring, 1898)

Přirozeným prostředím tohoto druhu jsou relativně suché stanoviště – skalní step, suché pastviny a zarostlé svahy. Adaptoval se ovšem i na a obilná pole, vinice a zahrady, a zarostlé svahy (Vohralík, 1999). Její strava je podobná jako u jiných druhů křečků. Konzumuje různá semena a zrní, zelené části rostlin a občas i drobné živočichy.

Křeček Newtonův je evropský endemický druh. Výskyt je omezen pouze na nížiny (do 460 m.n.m) při pravém břehu dolního Dunaje v severním Bulharsku a Rumunsku (Vohralík, 1999). Přesný počet jedinců není znám, hustota populace kolísá, ale zřejmě klesá. V Rumunsku je jeho populace odhadována na 3.000 dospělých jedinců (Murariu, 1995). Zatím je klasifikován dle IUCN jako zranitelný druh, ale uvažuje se o jeho větší ochraně a změně statusu na ohrožený.

Tento druh je nepříznivě ovlivněn zemědělskou intenzifikací a ztrátou přirozených lokalit. Díky rostoucímu využití opuštěných polí, jejichž počet vzhledem ke vstupu obou zemí do EU poroste, přišel o značnou část svého přirozeného biotopu (Vohralík, 2006; Coroiu, 2006). Křeček Newtonův je předmětem mezinárodních dohod o ochraně přírody (dodatek II. Bernské úmluvy). Jeho výskyt je třeba monitorovat, je nutné kvantifikovat populaci včetně trendů a zajistit odpovídající ochranná opatření (Nechay 2000). Tento druh je zařazen do červených seznamů Rumunska a Bulharska, a je chráněn i dalšími rumunskými právními předpisy.

Systematické přehledy a srovnání s jinými druhy jsou opakovaně doloženy (Niethammer, 1982; Mitchell-Jones et al., (1999); Raicu and Bratosin, 1965). Původ tohoto jediného evropského zástupce rodu Mesocricetus je odvozen od expanze tohoto rodu před 10.000- 20.000 roky přes Bospor z Blízkého východu a následné izolaci poté, co po skončení Pleistocénu stoupla mořská hladina a oddělila tento druh od původních domovských oblastí (Hosey, 1982).

Příspěvek byl publikován v rubrice druhy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>