Křečík tibetský – Cricetulus kamensis (Satunin, 1903)

Křečík tibetský se vyskytuje v Číně, zejména na tibetské náhorní planině, severovýchodním Xinjiang, Xizang a přilehlých oblastech Qinghai and Gansu. Vyskytuje se v nadmořské výšce 3400-3900 metrů náhorních plošin, dává přednost křovinatým údolím a nevyhýbá se ani bažinatým loukám. Jeho nora s jedním vchodem je poměrně jednoduchá - hloubka do 50 cm, průměr 4,5-5 cm s malým počtem mělkých odboček, v jiné spí a v jiné skladuje potravu. Někdy obydluje nory po jiných hlodavcích, opuštěné budovy, stačí mu díry ve zdech, štěrbiny na půdách. Je aktivní ve dne i v noci, nemusí upadnout do zimního spánku. Za potravu mu slouží rostliny, semena a různý drobný hmyz. Období rozmnožování je od května do srpna, vrchol v červnu-červenci, v jednom vrhu bývá 5-10 mláďat. Má mnoho přirozených nepřátel jako jsou zmije, tchoři, lasice, draví ptáci, kočky aj.
Křečík tibetský je dlouhý 84 do 125 mm, délka ocasu je pak 48 až 63 mm (což představuje přibližně 44% délky těla), 16-20 mm po prst, ucho délka 12-20 mm. Srst lehce šedá, základní černé a šedé chlupy, spodní část těla má světlejší.  Délka lebky je asi  28 mm, délka je větší než šířka, má štíhlý čenich.

Kolem tohoto druhu panuje mnoho rozporů a diskuzí a vyžaduje taxonomickou revizi. Původně nalezen a popisován jako tři samostatné druhy a to C. kozlovi (Satunin, 1903), C. lama (Bonhote, 1905), C. tibetanus (Thomas, 1922). Později byl C. kozlovi ztotožněn s C. barabensis -křečíkem daurským (GM Allen, 1940). Naproti tomu C. lama potvrzen jako samostatný druh (Ellerman, 1941; Ellerman and Morrison-Scott, 1951). Teprve později bylo sdruženo označení C. kozlovi, lama, a tibetanus jako subjektivní synonyma pro C. kamensis (Wang and Zheng, 1973). Dnes pro změnu někteří vědci považují C. kamensis za poddruh C. Alticola – křečíka kratkoocasého (Feng et al., 1986, Wang, 2003; Zhang et al., 1997). Nejnověji je se vědci domnívají (Smith a Xie 2008), že se jedná o dva podruhy a to C. kamensis kamensis (východní a jižní Xizang Qinghai) a C. kamensis kozlovi (severní Čching-chaj, Kan-su severozápadní a jižní Xinjiang).  Definitivní tečku za dohady zřejmě ukončí až detailní průzkum DNA.

Příspěvek byl publikován v rubrice druhy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>