Strava

Nevím jaké jsou zkušenosti ostatních chovatelů, ale křeček jako klasický všežravec sežere snad všechno. Jak již zmiňuji na jiném místě jsou různé druhy křečků od klasických býložravců až po predátory a mrchožrouty. Je třeba při krmení přihlížet který druh chováte.

Pokud máte doma běžně chované druhy, stejně tak jako já, tzn. původně pouštní, stačí suchá semena a trocha zeleniny. Nejlepší je dobré je krmit tím, čím se živili ve svém původním prostředí. To je dobré, ale kdo z chovatelů je tak skutečně krmí, pochybuju, že prapředek Vašeho křečka někde na poušti konzumoval jahody, jogurt atd., což dnes není žádná vzácnost. Na druhou stranu, ale dnešní křečci už začínají mít problémy stejné jako lidé – trpí nadváhou. Za to mohou zejména semena s velkým množstvím tuků, které mrňousům bohužel chutnají nejvíc a někteří chovatele jim tuto stravu dopřávají příliš.

V níže uvedené tabulce uvedu nejvhodnější potravu pro Vaše mrňouse podle svých letitých zkušeností, nejsem žádný křeččí dietolog, nicméně vím čím je krmit, aby Váš miláček žil dlouhý a „plodný“ život.

Základní strava:

 • jakákoliv semena a zrna s menším množstvím tuku – obilniny,kukuřice, hrášek apod.
 • granulovanou trávu – je to součástí směsí pro hlodavce (dobré, ale ještě jsem neviděl křečka, který by byl ochoten to jíst)
 • tvrdé pečivo – rohlík i chleba, piškoty, sušenky typu BeBe Dobré ráno – s cereáliemi (není to jen na hlodání, je to i významná součást stravy)
 • zelenina – mrkev, salátová okurka (ne nakládačka ve sladkokyselém nálevu), rajče aj.

Doplňková strava – nezapomínejte:

 • potravu živočišného původu – vařené libové maso (ne salámy, tam je příliš soli), vajíčka, tvrdý sýr (přesto, že to hodně lidí dělá nedoporučuji jogurty), moučné červi (hlavně na to nezapomínejte, křečci také potřebují bílkoviny)
 • ovoce naše (jablka, hrušky, švestky, meruňky..) i exotické (banány, meloun, mandarinky..) ovoce nedávejte studené z ledničky, musí mít pokojovou teplotu, jinak hrozí průjem..

Doplňková strava – nepřehánějte:

 • tučná semena – slunečnice, dýně aj. ..v jistém množství jsou potřebná pro dobré trávení, kvalitní srst.. (křečkům velmi chutnají a pokud jich mají dostatek tak nejí jiná semena)
 • ořechy – lískové, para, mandle aj. (také obsahují mnoho tuků)

2 komentáře u Strava

 1. o křečku džungarském napsal:

  Můžu se zeptat je tato strava určena přímo pro křečíky džungarské?

  • admin napsal:

   Je to stejné jako u ostatních křečků, pokud pochází z polopouště či ze stepi (tak jako džungarák) tak je vhodné dávat relativně skromnou stravu – obiloviny, zrna , zeleninu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>