Osmák Degu

Osmák degu je malý hlodavec trochu připomínající veverku. Původně pochází z jihoamerického Chile kde žije v početných koloniích na travnatých a keři porostlých svazích. Do Evropy se dostal prostřednictvím německých zoologických zahrad, které s jeho chovem začali až v 80. letech minulého století. Později se osmák degu ze ZOO dostal k soukromým chovatelům a dnes patří nejen u nás k oblíbeným domácím mazlíčkům.

K velké oblibě u chovatelů ho předurčuje několik vlastností - osmák je aktivní na rozdíl od většiny křečků převážně přes den, oproti jiným hlodavců netrpí na člověka přenosnými chorobami, nekouše a díky své velké zvědavosti, činorodosti a aktivitě je jako společenský tvor dobře ochočitelný. 

Jeho chov je nenáročný a osmák degu se velmi snadno rozmnožuje. Mláďata jsou díky, na hlodavce poměrně dlouhé březosti samice (opět jsou tak přesným opakem křečků), při porodu již dobře vyvinutá – osrstěná, vidí i slyší a brzy opouštějí hnízdo a zvědavě prozkoumávají okolí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>