Druh osmák degu

Taxonomické zatřídění – latinský název (český název)
říše – Animalia (živočichové)
kmen – Chordata (strunatci)
podkmen – Vertebrata (obratlovci)
infrakmen – Gnathostomata (čelistnatí)
nadtřída – Tetrapoda (čtyřnožci)
třída – Mammalia (savci)
řád – Rodentia (hlodavci)
čeleď - Octodontidae (osmákovití)
rod – Octodon (osmák)
druh – Degus (degu)

Osmák je drobné zvířátko se srstí hnědě zbarvenou ve hřbetní částí a světlejším břichem. V poměru k tělu poměrně velká hlava nese dlouhé hmatové vousy a velké blanité ušní boltce. Ocásek je zakončený tmavou štětkou z delších chlupů. Přední končetiny jsou čtyřprsté, zadní mají pět prstů, ale palec je zakrnělý. Celková délka těla je 12-19 cm, ocásek měří 10-16,5 cm. Průměrná hmotnost se pohybuje okolo 250-350 g.

Osmáci žijí ve větších koloniích v počtu několika desítek až set jedinců. Rodinné skupinky, které se v rámci kolonií tvoří, nepustí na své území cizí zvířata. Najdeme je na travnatých a keři porostlých stráních a planinách od hor až po nižší polohy, nevyhýbají se ani kulturní krajině, parkům a zahradám, kde mohou páchat značné škody. Ukrývají se mezi kameny, mezi kořeny stromů nebo si vyhrabávají mělké nory jednotlivé úkryty jsou spojené složitými systémy chodníčků. Aktivní jsou přes den, nejvíce nad ránem a v podvečer. Živí se pouze rostlinou potravou, kterou si vyhledávají nejen na zemi, ale obratně za ní šplhají po stromech a keřích. Požírají zelené části travin a bylin, hlízy, kůru, pupeny a listy stromů a keřů i jejich semena a plody. Dožívají se až deseti let.

V zajetí mohou mít mláďata v průběhu celého roku. Samice je březí tři měsíce a rodí nejčastěji 2-6 mláďat, která se rodí poměrně vyspělá, vidí a brzy běhají. Matka je plně kojí přes dva týdny, v tomto věku již mláďata přijímají měkké druhy krmiva, ale matka je přikrmuje ještě další 2-4 týdny. Osamostatňují se ve věku 6-8 týdnů. Další vývoj mláďat však trvá poměrně dlouho. Přestože se pohlavní dospělost dostavuje poměrně brzy, někdy již ve třetím měsíci, připouštíme je až po dosažení plné tělesné vyspělosti ve věku okolo 8-10 měsíců. (www.biolib.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>